Co podarować smakoszowi win?

Co podarować smakoszowi win?

Wino na prezent to świetny pomysł na podarunek dla smakosza alkoholi. Z pewnością doceni on trunek dobrej jakości o niepowtarzalnym smaku oraz aromacie. Niestety jednak wybór nie jest prosty. Na rynku znajdziemy niezliczoną ilość szczepów winnych i kilka klas wina. Na co więc warto się zdecydować?

Czy wino posiada apelację?

Zasadniczo na półkach sklepowych trafimy na trzy kategorie wina – stołowe, regionalne i te, które posiadają apelację. Starajmy się unikać win stołowych. To najtańszy rodzaj alkoholi, które raczej nie zadowolą osób znających się na rzeczy. Warte uwagi są natomiast wina regionalne oraz posiadające apelację, czyli zaświadczenie gwarantujące, że alkohol pochodzi ze szczepów poddawanych rygorystycznym zasadom uprawy winorośli. To, czy wino posiada apelację, rozpoznamy po etykiecie, na której powinien widnieć skrót AOC, DOCG lub DOC. Oczywiście nie są to wszystkie rodzaje apelacji. Godne polecenia są chociażby francuskie szczepy Cabernet Sauvignon oraz Merlot, z których produkuje się czerwone, wytrawne wina. Dobrej jakości trunek dostaniemy już za kilkadziesiąt złotych.

Czy istnieją wina uniwersalne?

Naturalnie to, czy wino będzie nam smakowało, w przeważającej mierze zależy od indywidualnych preferencji. Jeżeli nie mamy pomysłu na prezent, zawsze możemy pokusić się o zakup jednego z legendarnych win, które doceni każdy smakosz. Wina świata, których z pewnością nie powinno zabraknąć na półce każdego początkującego (i nie tylko) sommeliera, to włoskie Amarone lub Barolo, ale także węgierskie Aszu czy francuskie wina z winnic określanych mianem grand cru. Lista tych win jest dość długa.

Tematy związane z uprawą winorośli i produkcją wina są fascynujące i pełne niespodzianek. Wybierając wino na prezent, warto przy okazji nieco poczytać o tym temacie z samej ciekawości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden × 2 =