Co to są detektory wielogazowe?

Co to są detektory wielogazowe?

Nadmierne natężenie gazu w pomieszczeniach stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających w lokalu mieszkalno-użytkowym. Narzędziem, które umożliwia stałą kontrolę stężenia gazu w powietrzu, jest detektor wielogazowy.

Zatrucie gazem wpisane w ryzyko zawodowe

Zatrucie gazem to sytuacja, która może zdarzyć się zarówno w budynku mieszkalnym, jak i w przedsiębiorstwie. W niektórych branżach jest wręcz wpisane w ryzyko zawodowe – szczególną ostrożność i wzmożoną czujność powinni zachować m.in. strażacy, pracownicy wodociągów oraz robót kanalizacyjnych.

W celu zapobieżenia niepożądanym sytuacjom, powinni oni stosować detektory wielogazowe, umożliwiające stałą kontrolę stężenie gazu w powietrzu. Są to urządzenia, które za pomocą odpowiednich czujników określają poziom gazu, sygnalizując każde odchylenie od normy.

Największą zaletą przedmiotowych czujników gazu jest to, że potrafią one przekazać informacje o różnych gazach w powietrzu – rodzaje wykrywanego gazu zależą przede wszystkim od stopnia wrażliwości zainstalowanych czujników oraz zaawansowania technicznego wybranego modelu.

Na korzyść przedmiotowych urządzeń przemawia także fakt, że jest sprzęt praktycznie bezawaryjny, który potrafi służyć przez długi czas, zapewniając optymalną ochronę. Ich sprzedażą zajmuje się m.in. Safetech.

Na co zwracać uwagę, wybierając detektor wielogazowy?

Wybór detektora wielogazowego powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkowników – przykładowo, dla górników niezbędnym narzędziem są detektory wykrywające obecność tlenku węgla i azotu, natomiast w przypadku strażaków kwestią priorytetową jest wykrywalność czadu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedemnaście − szesnaście =