Czy opłaca się mieć klimatyzację w mieszkaniu?

Czy opłaca się mieć klimatyzację w mieszkaniu?

Zalety klimatyzacji w mieszkaniu

Kolejne upalne lata sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na założenie klimatyzacji w swoim mieszkaniu. Klimatyzatory, które jeszcze do niedawna dostępne były wyłącznie dla najbardziej zamożnych osób, obecnie może kupić praktycznie każdy przeciętnie zarabiający Polak. Zakładając klimatyzację w domu, zyskuje się przede wszystkim lepszy komfort życia w okresie letnim.

Okazuje się jednak, że urządzenia te mają więcej zalet, o których nie wszyscy wiedzą. Warto pamiętać, że klimatyzator to urządzenie, które nie tylko schładza, ale również osusza powietrze. Sprzęt ten opłaca się więc zamontować w mieszkaniach o podwyższonym stopniu wilgotności.

Dzięki zamontowanym filtrom klimatyzatory pozwalają również na oczyszczenie powietrza. W klimatyzowanych pomieszczeniach będzie ono wolne od kurzu, bakterii, grzybów, a nawet dymu papierosowego.

Koszty założenia i eksploatacji klimatyzacji

Decydując się na założenie klimatyzacji w domu, trzeba liczyć się z pewnymi kosztami. Zakup najpopularniejszego urządzenia typu split to wydatek od 2000 zł do 5000 zł. Ostateczna cena uzależniona jest od wydajności sprzętu oraz ilości pomieszczeń, w których będzie montowana klimatyzacja.

Montaż klimatyzacji przez specjalistów kosztuje około 1000 zł. Montując taką instalację, trzeba się liczyć również z pewnymi kosztami eksploatacyjnymi. Za jednorazowy serwis urządzenia trzeba zapłacić od 70 zł do 150 zł. Specjaliści zalecają, by serwis wykonywany był dwa razy w roku. Wyższe o około 30-60 zło będą również rachunki za energię elektryczną.

Wydaje się jednak, że całkowite koszty tego rodzaju inwestycji nie są bardzo wysokie i warto je ponieść, aby poprawić swój komfort życia mieszkania. Firm, które zajmują się prawidłowym montażem klimatyzacji jest wiele w całym kraju. Osoby mieszkające w Gliwicach lub okolicy mogą skorzystać z usług m.in. https://www.waso-klimatyzacja.pl/klimatyzacja/dabrowa-gornicza/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiemnaście − dziewięć =