Czy pasty mogą skutecznie wybielić zęby?

Czy pasty mogą skutecznie wybielić zęby?

Ludzkie zęby są nieustannie narażone na żółknięcie i pojawianie się nieestetycznych przebarwień. Najczęstsze przyczyny tego zjawiska to m.in. nieprawidłowa dieta, nałogowe palenie papierosów, picie dużych ilości kawy, czarnej herbaty lub wina, a także przyjmowanie niektórych środków farmaceutycznych. Jednym ze skutecznych sposób na wybielenie szkliwa jest jego codzienne mycie pastą do zębów z węglem aktywnym. Oczywiście na rynku znajdziemy też inne produkty z tej kategorii działające równie efektywnie.

Trzeba uzbroić się w cierpliwość

Wybielające pasty do zębów zawierają rozmaite składniki aktywne (wodorowęglan sodu, tlenek wodoru, węgiel itp.), które eliminują brzydki osad ze szkliwa zębów w dwojaki sposób – enzymatyczny bądź mechaniczny. O skuteczności konkretnego produktu w ogromnej mierze decyduje wartość tzw. współczynnika ścieralności. W przypadku pasty stosowanej kilka razy dziennie powinna ona wynosić nie więcej niż 45, natomiast w przypadku tej wykorzystywanej dwa razy w tygodniu – maksymalnie 80.

Pamiętajmy o tym, że zbyt częste sięganie po preparat charakteryzujący się dużym współczynnikiem RDA zwiększa ryzyko osłabienia kondycji zębów, co nierzadko skutkuje starciem szkliwa, nadwrażliwością szyjek i podatnością na rozwój próchnicy. Warto w szczególności postawić na wspomnianą we wstępie pastę z węglem aktywnym, ponieważ nie tylko usunie przebarwienia, ale również zapewni jamie ustnej optymalną ochronę przed bakteriami, zahamuje proces odkładania się osadu i zwalczy nieświeży oddech. Oczywiście kluczem do sukcesu jest uzbrojenie się w sporą dozę cierpliwości, bo tego typu produkty nie działają od razu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − 9 =