Zielona kawa od kilku lat coraz skuteczniej podbija rynki, jako cudowne panaceum wspomagające odchudzanie. Zawarty w ziarnach zielonej kawy kwas chlorogenowy ma mieć cudowny wpływ na cały nasz organizm. Jedną z jego właściwości jest hamowanie wchłaniania węglowodanów z pożywienia, a tym samym znaczące obniżanie ich stężenia we krwi. Poza tym odznacza się również działaniem antybakteryjnym i antyoksydacyjnym. Ilość kwasu chlorogenowego w ziarnach palonej kawy ulega znacznemu obniżeniu, ponieważ substancja ta ulega rozpadowi pod wpływem obróbki termicznej jakiej poddawane są ziarna kawy.

Suplementy z zieloną kawą

Skuteczność suplementów diety zawierających ekstrakt z ziaren zielonej kawy, jako środka znacząco wspomagającego proces odchudzania, nigdy nie została naukowo udowodniona w sposób rozwiewający wątpliwości. Środek był testowany na grupie 16 młodych mężczyzn cierpiących na nadwagę. Mężczyźni przyjmowali duże ilości kwasu chlorogenowego i w ciągu 22 tygodni zaobserwowano u nich spadki masy ciała w okolicy 8 kilogramów. Wyniki tych badań nie przesądzają jednak w żaden sposób o skuteczności kwasu chlorogenowego w procesie odchudzania. Mężczyźnie nie tylko przyjmowali suplement diety, ale modyfikacji uległa również ich dieta. W czasie eksperymentu przyjmowali około 2500 kcal dziennie, co prawdopodobnie było prawdziwą przyczyną redukcji masy ciała.

Czy zielona kawa odchudza?

Brak rzetelnych badań świadczących o realnym zdrowotnym wpływie ziaren zielonej kawy stawia ją raczej w rzędzie modnych ciekawostek. Jest propagowana na forach i blogach, doczekała się również całej masy własnych stron internetowych. Jak za każdym cudownym środkiem pomagającym zrzucić zbędne kilogramy, tak również za zieloną kawą opowiada się masa wielbicieli. Trudno oprzeć się wrażeniu, że przeważnie są to jednak sprzedawcy tego specyfiku. Kwas chlorogenowy zawarty w ziarnach zielonej kawy występuje naturalnie również w specyfikach takich jak yerba mate, czyli napar z ostrokrzewu paragwajskiego. Spotkać go można w głogu, karczochach, ale również w popularnej u nas pokrzywie.

Być może cudowny wpływ zielonej kawy to wynik mieszanki kofeiny i wspomnianego wcześniej kwasu chlorogenowego. Znacznie łatwiej uwierzyć jednak, że wpływ naparu z ziaren zielonej kawy na proces gubienia zbędnych kilogramów jest realnie znikomy. Na zgubienie zbędnych kilogramów nie ma bowiem cudownego panaceum. Nie wynaleziono i nie sprzedaje się złotego środka po zażyciu którego waga w cudowny sposób spada aż do upragnionego poziomu. Optymalna waga jest możliwa do osiągnięcia tylko poprzez zbilansowaną dietę połączoną z odpowiednią ilością aktywności fizycznej.

Utrzymanie idealnej wagi wiąże się ze stałą zmianą nawyków żywieniowych, regularnym dostarczaniu organizmowi wszystkich potrzebnych do życia składników odżywczych w niedużych i częstych posiłkach oraz na wprowadzeniu do siedzącego trybu życia aktywności fizycznej. To długotrwały proces. Przyjmowanie suplementów diety takich jak ziarna zielonej kawy nie ma negatywnego wpływu na naszą aktywność i dietę. Jeśli wierzymy w skuteczność tej metody, to możemy codzienną zdrową dietę wzbogacić o ziarna zielonej kawy. Warunkiem powodzenia jest jednak zastosowanie zbilansowanej diety i połączenia jej z aktywnością fizyczną. Nawet najsilniejsza wiara w moc odchudzającą zielonej kawy nie sprawi, że schudniemy od samego włączenia jej do codziennej diety.