Czym jest bezdech senny i jak go leczyć?

Czym jest bezdech senny i jak go leczyć?

Bezdech senny jest chorobą, która utrudnia oddychanie podczas nocnego odpoczynku. Przez to, że występuje w trakcie snu, może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia. Na czym dokładnie polega ta choroba? W jaki sposób można ją leczyć? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poniższym artykule.

Bezdech senny – co warto o nim wiedzieć?

Choroba ta polega na zapadaniu się górnych dróg oddechowych, co znacznie utrudnia przepływ powietrza z płuc i do płuc. W wyniku tego pojawiają się przerwy w oddychaniu, podczas których przepona oraz inne mięśnie oddechowe pracują gwałtowniej. Określić to można jako walkę o tlen. Dochodzi zazwyczaj do wybudzenia chorego, kiedy to chwilowo wraca prawidłowy przepływ powietrza. Gdy znów pojawia się głębszy sen, napięcie mięśni słabnie i sytuacja może się powtórzyć.

Ze względu na niebezpieczeństwo tej choroby, zawsze należy ją leczyć, niezależnie od stopnia nasilenia. W zależności od stopnia zaawansowania choroby stosowane są różne metody terapii. Z pewnością należy zacząć od zmiany nawyków – unikać spania na plecach, nie spożywać alkoholu ani leków nasennych przed pójściem spać. Jedną ze skuteczniejszych metod jest specjalna maska do spania połączona z aparatem CPAP. Celem tego leczenia jest wytwarzanie stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych, co prowadzi do zlikwidowania bezdechów. Ważne jest jednak, by CPAP był używany przez całą noc, podczas trwania snu. Czasami skuteczne jest także leczenie operacyjne i zabiegi, które leczą chrapanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × pięć =