Do czego służy falownik w instalacji fotowoltaicznej?

Do czego służy falownik w instalacji fotowoltaicznej?

Falownik jest jednym z najważniejszych elementów, bez którego cala instalacja fotowoltaiczna nie mogłaby się obejść. To właśnie za jego pośrednictwem cały system funkcjonuje poprawnie i możemy cieszyć się darmowy prądem płynącym w naszych gniazdkach. Dlaczego jest tak istotny i na czym dokładnie polega jego rola? Jakie rodzaje falowników możemy wyróżnić? Tego dowiesz się, czytając nasz artykuł.

Falownik – co warto o nim wiedzieć?

Falownik nazywany jest inwerterem, a także przemiennikiem częstotliwości. Niezależnie od nazewnictwa, jest to urządzenie, którego główną funkcją jest zmiana prądu stałego na prąd zmienny o regulowanej częstotliwości. To właśnie za pomocą falownika prąd może trafić do gniazdek w naszym domu w postaci prądu zmiennego. Bez tego elementu cała instalacja fotowoltaiczna nie spełniałaby dobrze swojej funkcji. Możemy wyróżnić kilka rodzaje inwerterów, takie jak: falowniki z transformatorem, bez transformatora, a także falowniki wyspowe i sieciowe. Możliwy jest także wybór pomiędzy falownikami jednofazowymi i trójfazowymi.

Falownik składa się z kilku elementów. Znajdziemy w nim nie tylko system przetwarzający napięcie, lecz także: układ wejściowy, zabezpieczający i sterujący. Decydując się na zakup konkretnego modelu, musimy zatem zwrócić szczególną uwagę na szybkość i sprawność działania urządzenia. Istotny jest także stopień ochrony oraz temperatur jego pracy. Szeroki wybór dobrej jakości falowników znajdziesz na stronie https://hazbi.com/pl/c/Omron/2222410.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + piętnaście =