Druk i oprawa książek – typy okładek

Druk i oprawa książek – typy okładek

Klasyczne książki papierowe wciąż cieszą się ogromną popularnością, mimo zwiększającej się mody na e-booki. Aby zachęcić czytelników do zakupu tradycyjnej wersji, warto postawić na jakościowe okładki. Jakie wyróżniamy ich rodzaje? Czym się od siebie różnią?

Poznasz książkę po okładce

Współczesny rynek wydawniczy oferuje trzy rodzaje opraw książkowych. Pierwszą z nich jest oprawa twarda, która znajduje zastosowanie przede wszystkim przy większych publikacjach. Dostępna jest zarówno w formie szytej, jak i klejonej. Produkuje się ją z tektury litej, natomiast wydawnictwa bardziej ekskluzywne proponują częściowo płócienne oprawy. W obiegowej opinii ta wersja właśnie kojarzy się z prestiżem i wytrzymałością.

Jej przeciwieństwem jest oprawa miękka, która jest mniej elegancka, ale za to bardziej użytkowa. Produkowana jest z papieru powlekanego, kartonu lub z materiału PCV. W tym wypadku również wyróżnia się oprawę szytą, klejoną, a także szyto-klejoną. Dostępna jest także oprawa zeszytowa, która sprawdza się w przypadku niewielkich publikacji. Jest jednocześnie jedną z najtańszych opcji. Łączona jest za pomocą zszywek oczkowych lub prostych.

Ostatnią jest oprawa spiralna, która stosowana jest najczęściej przy druku kalendarzy i notatników. Cechuje się dobrze znanymi spiralami, które łączą obie części okładki. Produkowana jest zwykle z tworzywa sztucznego. Decydując się na wydruk, warto korzystać z profesjonalnej oferty, którą można znaleźć na stronie takiej jak: https://totem.com.pl/oferta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − pięć =