Jak działa żarówka ksenonowa?

Jak działa żarówka ksenonowa?

Cieszymy się, gdy korzystamy z nowoczesnych urządzeń, ponieważ one gwarantują o wiele wyższy komfort. Widać to na przykładzie żarówek ksenonowych, które coraz częściej znajdują zastosowanie do oświetlenia samochodów osobowych i dostawczych. Stanowią one o wiele lepsze rozwiązanie od żarówek halogenowych, które pobierają większą ilość energii.

Żarówki ksenonowe nie posiadają żarnika, lecz są wyładowczym źródłem światła. Światło w nich powstaje na bazie łuku elektrycznego, który pali się między elektrodami w atmosferze ksenonu (gazu szlachetnego). Gaz ten jest uzupełniony jeszcze o specjalne sole z metali. Żarówki wewnątrz posiadają ciśnienie w wysokości do kilkudziesięciu barów. Widzialne światło są w stanie emitować za pomocą specjalnych stożków plazm, które przylegają do 2 elektrod. Takie żarówki posiadają wiele zalet. Jednak z nich to przede wszystkim wysoka sprawność energetyczna. Są niezawodne w emitowaniu światła widzianego. Co ważne, takie żarówki ksenonowe za pomocą specjalnych osłon nie emitują szkodliwego promieniowania ultrafioletowego.

Te fakty skłaniają wielu kierowców, aby w swoich nowoczesnych samochodach decydować się na wyjątkowe oświetlenie. Właśnie takie możliwości dostarczają żarówki ksenonowe, które są również często stosowane przez producentów najlepszych marek samochodowych. Dzięki temu już produkcyjnie są montowane takie nowoczesne żarówki ksenonowe w autach, które możemy później zakupić nowe w salonie bądź używane w komisie. Kierowcy są zadowoleni z wysokiej widoczności, którą im zapewniają podczas jazdy.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

piętnaście + 10 =