Jak naprawić rozrusznik?

Jak naprawić rozrusznik?

W razie problemów z uruchomieniem samochodu osobowego podejrzenie pada najczęściej na uszkodzony akumulator. Niekiedy zupełnie niesłusznie, ponieważ przyczyna może równie dobrze tkwić w niesprawnym rozruszniku, który powinien zostać jak najszybciej naprawiony. Oczywiście w niektórych przypadkach skuteczna regeneracja tego komponentu jest niemożliwa i zachodzi wówczas konieczność jego wymiany na nowy model. Godne polecenia są w szczególności rozruszniki Iskra, gdyż słyną z niezawodnego działania.

Kilka pożytecznych wskazówek dla kierowców

Jeśli po przeprowadzeniu wstępnej diagnozy faktycznie okazuje się, że głównym powodem kłopotów z odpaleniem silnika jest rozrusznik, to z pewnością nie należy od razu decydować się na jego całościową wymianę. Często bowiem urządzenie to da się uratować poprzez zamontowanie wyłącznie tych elementów, które uległy zużyciu. Mowa tutaj choćby o włączniku elektromagnetycznym, wirniku, tulejach, zębniku, szczotkotrzymaczu czy łożysku.

Pierwszą pożądaną czynnością jest delikatne odłączenie wszystkich przewodów elektrycznych (po uprzednim zdjęciu klemy o ładunku ujemnym z bieguna jednostki akumulatorowej). Następnie trzeba odkręcić nakrętkę i zdjąć podkładkę ze śruby odpowiedzialnej za trwałe zamocowanie przewodu rozruchowego.

Kolejny istotny krok to usunięcie śrub przytwierdzających rozrusznik do korpusu napędu i bardzo ostrożne wyjęcie urządzenia z otworu. W tym momencie należy przyjrzeć się, co konkretnie jest uszkodzone w omawianym komponencie i dokonać wymiany tej części na nowy model. Czasami wystarczy też założyć dźwignię sterująca na rdzeń elektromagnesu czy precyzyjnie dokręcić nadbiegunniki do tzw. stojana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 − 1 =