Jak opiekować się sznaucerem miniaturowym?

Jak opiekować się sznaucerem miniaturowym?

Krótki opis rasy

Sznaucer miniaturowy to nieduży pies o szorstkiej sierści. Potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem, jest psem rodzinnym, odpowiednim dla starszych dzieci. Wymaga dużo uwagi i aktywności. Zazwyczaj akceptuje inne zwierzęta.

Żywienie

Sznaucery mają dobry apetyt. Podstawą ich diety musi być mięso uzupełnione o warzywa nabiał oraz ryby. Jednakże odpowiednie zbilansowanie posiłków jest zadaniem trudnym. Dlatego przedstawicieli tej rasy najlepiej karmić gotową suchą karmą dla ras miniaturowych. Wtedy mamy pewność, że dostarczymy wszystkich niezbędnych składników. Między 5. a 9. miesiącem życia karmimy 3 razy dziennie, później – 2 razy.

Wychowanie i aktywność fizyczna

Sznaucery są psami bardzo inteligentnymi i szybko się uczą. Wymagają jednak konsekwencji w wychowaniu oraz dużo ruchu na świeżym powietrzu. Najchętniej poznają nowe komendy i sztuczki podczas różnorodnych zabaw, które powinniśmy często zmieniać, aby nie znudzić naszych czworonogów. Podczas treningów unikajmy kar fizycznych, zachęcajmy nagrodami – pochwałami i smakołykami.

Pielęgnacja

Sierść sznaucerów miniaturowych składa się z twardej sierści i miękkiego podszerstka. Wymaga dokładnej pielęgnacji, do której używamy metalowego grzebienia i szczotki o prostych, gładko zakończonych ząbkach. Kąpiel  stosuje się w razie potrzeby, zazwyczaj raz na 2-3 miesiące. Wykorzystujemy szampon dla psów krótkowłosych. Możemy zaopatrzyć się też w pudry czyszczące. W dbaniu o dobrą kondycję sierści pomoże psi fryzjer. Co 3-4 miesiące powinniśmy poddać sznaucera zabiegowi trymowania (usuwanie martwego podszerstka) oraz strzyżenia. Konieczne jest usuwanie włosków wewnątrz małżowiny usznej.

Ubranka

W kontakcie ze śniegiem sierść sznaucerów łatwo zlepia się w kule, których trudno się pozbyć. Dlatego podczas zimowych spacerów warto ubrać psa w odpowiedni kombinezon. Kombinezony i inne ubranka znajdziecie na stronie https://littleheroes.pl/92-ubranko-kombinezon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwanaście + cztery =