Jak oszczędzać wodę?

Jak oszczędzać wodę?

Zmieniający się klimat sprawia, że w Polsce zaczyna występować deficyt wody. Aby uniknąć niedoborów tego życiodajnego surowca, należy wprowadzać rozwiązania umożliwiające jego odzyskiwanie i zmniejszanie poziomu zużycia. Sposobów na oszczędzanie wody jest wiele i warto zacząć stosować je od zaraz.

Gromadzenie i wykorzystanie deszczówki

Jeden z najprostszych sposobów na zmniejszenie zużycia wody w domach jednorodzinnych polega na gromadzeniu wody spływającej z dachów i wykorzystaniu jej do podlewania ogrodu i roślin. Do tego celu potrzebna jest jedynie beczka na deszczówkę podłączona do wylotu rynny. Koszt zakupu średniej klasy zbiornika wynosi zaledwie kilkaset złotych. W sprzedaży dostępne są zarówno beczki naziemne, jak i podziemne. Pierwsze z wymienionych mają charakter wolnostojący, nie wymagają ingerencji w podłoże i mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Przyjmuje się, że na potrzeby domu jednorodzinnego wystarczy beczka o pojemności od 200 do 400 litrów.

Zmiana nawyków i stosowanie nowoczesnych sprzętów

Aby zmniejszyć zużycie wody należy również zmienić własne nawyki. Jednym z nich jest zakręcanie kranu podczas mycia zębów. Warto również pomyśleć o rezygnacji z kąpieli w wannie na rzecz prysznica. Dobrym pomysłem jest zamontowanie w kranach perlatorów. Są to  niewielkie urządzenia, które napowietrzają strumień wody, zmniejszając w ten sposób poziom jej zużycia. Osoby, które dysponują wolnymi środkami finansowymi, mogą zdecydować się na zakup zmywarki do naczyń. Nowoczesne urządzenia charakteryzują się znakomitą efektywnością i zużywają znacznie mniej wody niż osoby myjące naczynia ręcznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 7 =