Jak przygotować się do wyjazdu na Białoruś?

Jak przygotować się do wyjazdu na Białoruś?

Planując wyjazd na Białoruś, warto dowiedzieć się o tym państwie kilku podstawowych informacji, a przede wszystkim poznać warunki przekroczenia granicy. Stolicą państwa jest Mińsk, a obowiązującą tam walutą jest rubel białoruski (BYR). Pieniądze można wymieniać w bankach, które są zwykle czynne do godziny 17.00 lub w kantorach.

W większych miastach sieć kantorów jest dobrze rozwinięta, a prowizja nie jest zazwyczaj pobierana. Trudno je jednak zobaczyć w mniejszych miejscowościach. W związku z tym dla własnego bezpieczeństwa lepiej wymienić pieniądze jeszcze w Polsce. Miejsca noclegowe najlepiej zorganizować w stolicy, gdzie znajduje się kilka reprezentacyjnych hoteli. W pozostałych częściach kraju tych miejsc jest niewiele, a ich standard jest niski. Co jeszcze warto wiedzieć?

Kwestia przekroczenia granicy – z wizą czy bez?

Wiza na Białoruś jest obowiązkowe dla Polaków, którzy przekraczają terytorium republiki białoruskiej. Wyjątek stanowią wyłącznie niektóre obszary, które można zwiedzać bez jej posiadania, ale tylko w określonym czasie. W związku z tym wyróżniamy kilka rodzajów pozwoleń. Prywatne, które umożliwia pobyt do 30 dni w celach odwiedzin rodzinnych lub znajomych. Biznesowe pozwalające na wjazd na okres: miesiąca, 3 miesięcy lub roku w interesach lub do krótkich prac, na przykład serwisowych. Wiza turystyczna jest pozwoleniem jednokrotnego wjazdu, obowiązuje do 10 dni pobytu, natomiast tranzytowa (jedno, dwu lub wielokrotna) umożliwia pobyt nieprzekraczający łącznie 48 godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × jeden =