Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?

Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?

Zakup nieruchomości to zawsze duży wydatek, dlatego warto odpowiednio się do niego przygotować. Pozwoli to na uniknięcie wielu trudności i problemów. Podstawowym aspektem takiego przygotowania powinno być sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości.

Gdzie sprawdzić i dlaczego warto to zrobić?

Pierwszym i podstawowym źródłem informacji na temat stanu prawnego nieruchomości jest księga wieczysta. Zawartość tego dokumentu można przejrzeć bezpłatnie z użyciem elektronicznego systemu Ministerstwa Sprawiedliwości dostępnego tutaj (konieczne jest wpisanie numeru księgi – należy poprosić sprzedającego o jego podanie). Księgi wieczyste zawierają informacje na temat oznaczeń, własności, roszczeń i ograniczeń, a także ewentualnym ustanowieniu hipoteki. To kwestie bardzo ważne dla kupującego, gdyż w razie wystąpienia nieprawidłowości w tych aspektach może jej np. grozić przejęcie przez bank lub firmę windykacyjną.

Wiedzę na temat ewentualnych meldunków w nieruchomości można uzyskać w wydziale meldunkowym urzędu miasta/gminy. Dokładne sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości zależy jednak od jej typu, a także zdobytych wcześniej (np. z księgi wieczystej czy od sprzedającego) informacji, dlatego warto powierzyć to zadanie profesjonaliście, np. kancelerii prawnej takiej jak https://www.adwokatpolacik.pl – pozwoli to mieć pewność, że wszystkie związane z przedmiotem transakcji kwestie zostały wnikliwie przeanalizowane, co umożliwi uniknięcie problemów lub oszustw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiem + szesnaście =