Jak urządzić salon z dużymi oknami?

Jak urządzić salon z dużymi oknami?

We współczesnych aranżacjach bardzo modne i praktyczne okazują się duże okna. Liczne przeszklenia pozwalają przenieść do domu część krajobrazu i zagwarantować doskonałe doświetlenie, a to jest obecnie bardzo ważne i cenione zarówno wśród projektantów, jak i samych użytkowników. Pozostaje jednak pytanie jak dobrze zorganizować salon w którym zastosowano takie rozwiązanie. Co w nim umieścić by prezentował się efektownie i był jak najbardziej funkcjonalny? 

Skąd wzięła się moda na okazałe okna?

Ten trend w architekturze wynika w dużej mierze z tego, że obecnie staramy się przemycić do pomieszczeń jak największą ilość naturalnego światła. Wpływa to korzystnie na samopoczucie domowników, ale jest również ekologiczne i oszczędne, gdyż w ciągu dnia nie trzeba korzystać z żadnych dodatkowych, elektrycznych źródeł jasności. W zimowe, ale słoneczne dni promienie dostarczają też do wnętrza dodatkowe pokłady ciepła.

Obecne technologie grzewcze sprawiają z kolei, iż nie trzeba się obawiać wychłodzenia pokoju w mroźnym okresie roku. W niektórych domach przeszklenia zajmują większą powierzchnię ściany, dzięki czemu salon zyskuje na elegancji i swego rodzaju lekkości. W ten sposób otwieramy także pomieszczenie na krajobraz na zewnątrz, co sprawia, iż pokój dzienny wydaje się być bardziej przestronny niż jest w rzeczywistości. 

Osłona przed nadmiarem słońca

Choć plusem dużych okien jest to, iż promienie słoneczne będą pozytywnie wpływały na samopoczucie domowników, to w najgorętszym okresie lata mogą jednak stanowić pewien problem i przyczyniać się do nadmiernego nagrzewania się pomieszczenia. Z tego względu warto zdecydować się na pewną barierę, którą można będzie rozwinąć w razie potrzeby. Przy dużych taflach szkła możemy mieć problem ze znalezieniem odpowiednich osłon, ale z pomocą może wtedy przyjść wygodna roleta rzymska na karnisz.

Będzie szczególnie przydatna, gdy salon znajduje się z mocno nasłonecznionej strony budynku. Alternatywą może być wybranie standardowych żaluzji i zamontowanie oprócz nich ozdobnych, lecz grubych zasłon. W razie potrzeby takie dwie warstwy zapewnią ochronę przed promieniami słonecznymi, a ładne zasłony będą jednocześnie stanowiły cenny element dekoracyjny takiego wnętrza.

Ochrona przed insektami

W naszym klimacie w okresie wiosny i lata jesteśmy niestety narażeni na sporą liczbę insektów i owadów, które potrafią być bardzo uciążliwe. W ciepłe dni trudno siedzieć w zamkniętym pomieszczeniu, więc otwieramy często okna i wypadałoby je w związku z tym zabezpieczyć. W kontekście dużych przeszkleń możemy mieć problem z dopasowaniem gotowych siatek czy osłon i mogłoby dochodzić do ich poluzowania czy odrywania się, zwłaszcza przy większych podmuchach wiatru.

Z tego względu należy pomyśleć o moskitierach na wymiar, które będą idealnie dopasowane do danego modelu okna. Tym samym zapewnią odpowiednią ochronę i pozwolą bez problemu otworzyć okno, co pozwoli na przewietrzenie pokoju i dopuszczenie do wnętrza świeżego powietrza. 

Elementy wykończeniowe

Naturalne oświetlenie pokoju sprawia, że mamy dość dużą swobodę aranżacyjną, która będzie dotyczyła zarówno wyposażenia, jak i elementów wykończeniowych odnośnie ścian czy podłogi. Warto jednak zdecydować się na ich stosunkowo jasne odcienie, gdyż wybranie ciemnych lub czarnych barw sprawi, że w dużej mierze zniwelujemy efekt przestrzenności, który chcemy przecież zyskać.

Warto zdecydować się zatem na biel (może być w bardziej kremowych odcieniach) i ewentualnie przełamać ją fragmentami ozdobnej tapety. W kontekście podłoża doskonale sprawdzą się natomiast drewniane podłogi. Będą przyjemne względem użytkowania tego pomieszczenia, wyglądają bardzo elegancko, jak przystało na pokój w którym często przyjmujemy gości, a duża ilość światła napływająca przez okna będzie odbijała się od takich paneli i zapewniała optyczne powiększenie przestrzeni. 

Umeblowanie

Gdy mamy dopracowaną ogólną koncepcję pomieszczenia można się skupić na doborze mebli. Tutaj dobre doświetlenie stanowi dodatkowy atut, ponieważ wedle uznania możemy się zdecydować na rzeczy zarówno jasne, jak i ciemniejsze. Tych ostatnich nie umieszcza się z reguły w małych i przyciemnionych pokojach, gdyż sprawiają przytłaczające wrażenie, natomiast w tym przypadku będzie zgoła inaczej i mogą sprawić, iż salon będzie wyglądał przytulnie i nowocześnie.

Dobrym wyborem będą też jednak białe fotele, kanapy czy narożniki. Przy spadających na nie promieniach słonecznych będą rozświetlać pokój, a w połączeniu z drewnianą podłogą będą stanowiły doskonałą kompozycję. Na jasne meble warto się także zdecydować jeśli planujemy umieszczenie większych szafek czy komód przy ścianach. Jeśli dysponujemy dużym metrażem to dobrym pomysłem będzie zorganizowanie w salonie również jadalni – wystarczy ustawić z jednej strony duży stół z krzesłami.

W tak naturalnie i mocno oświetlonym pomieszczeniu z pewnością z przyjemnością będziemy przyjmować gości czy organizować uroczyste, rodzinne imprezy. Przy umieszczaniu w tym pokoju telewizora trzeba z kolei pamiętać o promieniach słonecznych, więc lepiej ustawić go z boku pokoju i zapewnić osłonę przed światłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 − 1 =