Jakie przedmioty może zająć komornik?

Jakie przedmioty może zająć komornik?

W sytuacji, gdy dana osoba zalega ze spłatą należności wierzycielowi, może on złożyć wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, aby odzyskać długi w formie pieniężnej lub materialnej. Za przebieg postępowania odpowiada komornik, którego zadaniem jest wywołanie na dłużniku presji i skłonienie go do uregulowania należności. Warto jednak wiedzieć, że osoba ta może zająć jedynie określone ruchomości i nieruchomości. Tak wyglądają m.in. licytacje komornicze nieruchomości w Górze Kalwarii i innych polskich miastach.

Nie wszystkie dobra materialne podlegają licytacji

Komornik może zająć zarówno określone źródła finansowe, jak i liczne ruchomości oraz nieruchomości dłużnika. Jeśli chodzi o te pierwsze, to najczęściej jest to wynagrodzenie, z którego potrąca się całą kwotę z wyjątkiem kwoty wolnej od zajęcia, czyli około 2200 zł brutto. W tym przypadku limit górny to 50% wynagrodzenia, ewentualnie 60% (długi alimentacyjne). Komornik może również zająć rachunek bankowy – zajęciu podlega tutaj cała kwota powyżej 75% minimalnego wynagrodzenia, czyli około 1200 zł netto.

Jeśli chodzi o emeryturę i rentę, to zasady są jasne – komornik może pozostawić do dyspozycji danej osoby 75% tych świadczeń (ok. 650 zł netto). Pamiętajmy jednak o tym, że wielu dłużników jest bezrobotnych lub potrafi skutecznie ukryć swoje dochody. W takiej sytuacji konieczne jest zajęcie ruchomości lub nieruchomości. Komornik sądowy w Piasecznie licytacje organizuje z wykorzystaniem następujących przedmiotów ruchomych dłużnika:

– sprzęt AGD, RTV i komputerowy
– samochody osobowe, motocykle i inne pojazdy
– wyposażenie mieszkania w postaci lodówek, pralek, zmywarek, mebli
– cenne przedmioty, biżuteria i zegarki
– pianina, ekspresy do kawy, maszyny do szycia i wiele, wiele innych

Jeśli z kolei chodzi o nieruchomości, to tutaj pole manewru jest dużo mniejsze. Komornicy zazwyczaj zajmują domy jednorodzinne, mieszkania w blokach, grunty, lokale użytkowe, garaże i magazyny, a nawet hale produkcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − 7 =