Jakie są rodzaje domen?

Jakie są rodzaje domen?

Domena jest elementem adresu DNS i globalnej sieci, zawierającym informację dotyczącą lokalizacji. Inaczej rzecz ujmując – jest ona ścieżką identyfikującą i umożliwiającą komunikację z podmiotami w Internecie.
Domenę można objąć na minimum rok, a w niektórych rejestrach okres ten jest dłuższy. Aby ją aktywować, należy wnieść opłatę rejestracyjną. Użytkowanie wybranej nazwy możliwe jest tak długo, jak długo odnawiany jest abonament.

Podział ze względu na lokalizację i przeznaczenie

Istnieją dwa podstawowe podziały grup domen: na narodowe – związane z lokalizacją i językiem, w jakim strona jest prowadzona – i globalne – np. domena com.

Domeny narodowe powstają przez przydzielenie każdemu państwu dwuznakowego skrótu na przykład: *.pl (dla Polski), *.ca (dla Kanady), *.gr (dla Grecji), *.us (dla Stanów Zjednoczonych Ameryki), *.hu (dla Węgier), *.va (dla Watykanu). Skróty tworzone są od anglojęzycznych nazw, a gwiazdka w powyższym zapisie jest dowolnym ciągiem dopuszczalnych znaków.

Domeny globalne z kolei wskazują na rodzaj prowadzonej witryny. I tak: *.com oznacza firmy, *.biz – podmioty komercyjne, *.gov – organizacje rządowe, *.info – serwisy informacyjne, *.org – stowarzyszenia i organizacje, *.net – usługi sieciowe. Przykładem szczegółowo dopasowanego adresu jest *.bike dla witryn poświęconych tematyce rowerowej, którą można nabyć pod adresem https://rapiddc.pl/domeny-bike. Domeny te są międzynarodowe.

Wyróżnia się także domeny funkcjonalne, będące fuzją domeny globalnej i narodowej (np. popularna *.com.pl czy *.org.pl). Globalne mają wielu administratorów, z których każdy stawia własne warunki, a rejestracja odbywa się na równych prawach. W przypadku adresów krajowych operator jest zwykle jeden (w Polsce jest to NASK).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwadzieścia − 19 =