Kryteria wyboru akumulatora samochodowego

Kryteria wyboru akumulatora samochodowego

Żaden samochód osobowy nie obejdzie się bez dobrego i sprawnego akumulatora. Jest on konieczny do rozruchu silnika spalinowego, a także do zasilania urządzeń elektrycznych pojazdu (światła, radio itp.) w czasie, gdy motor nie pracuje. Sprawdzamy, jak wybrać odpowiednią baterie w sytuacji, gdybyśmy musieli ją wymienić. Zazwyczaj robimy to wtedy, gdy stary akumulator jest słaby i nie jest w stanie odpalić silnika. Zwykle dzieje się to zimą, gdy temperatura mocno spada.

Pojemność baterii

Pierwszym i najważniejszym parametrem jest pojemność. Musi być ona zgodna z tym, co deklaruje producent auta w dokumentacji technicznej. Należy więc wziąć książkę obsługi i tam dokonać sprawdzenia powyższego parametru. Będzie on wyrażony w amperogodzinach (Ah). Zbyt mały akumulator nie będzie w stanie uruchomić silnika, natomiast zbyt duży fizycznie nie zmieści się w obudowie pod maską. Jeśli chcemy się dowiedzieć zakup jakiego akumulatora do auta będzie najlepszy, dobrze jest sprawdzić opinie na temat baterii różnych firm w sieci.

Prąd rozruchowy

Kolejny parametr to maksymalny prąd, jaki akumulator będzie w stanie dostarczyć do rozrusznika. Zazwyczaj jest on nierozerwalnie związany z pojemnością, jednak przeważnie baterie znanych i cenionych producentów mają ten prąd większy, niż ich tańsze odpowiedniki. Na przykład akumulator do Matiza powinien mieć 45 amperogodzin (Ah), a jego prąd rozruchowy powinien znajdować się w granicach 400 – 500 amperów (A). Parametr ten nie może być mniejszy niż minimalny podany przez producenta, może być jednak większy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwadzieścia − 18 =