Niebanalne hobby dla dzieci i dorosłych – dlaczego haftowanie to dobry pomysł?

Niebanalne hobby dla dzieci i dorosłych – dlaczego haftowanie to dobry pomysł?

Od kilku już lat rękodzieło wraca do łask. Coraz częściej sięgamy po druty, szydełka i inne techniki tworzenia najróżniejszych przedmiotów. Świetnym pomysłem może być też haft krzyżykowy darmowe wzory znajdziemy na stronach internetowych, ale co jeszcze może się przydać na początku przygody z hafciarstwem? I dlaczego warto zachęcić do tego hobby także najmłodszych?

Hafciarstwo dla najmłodszych i tych nieco starszych

Haft krzyżykowy to prawdopodobnie najstarszy znany ludzkości rodzaj ściegu hafciarskiego. Polega na przewijaniu przez duże oczka lnianej lub konopnej kanwy kolorowych nitek. Robi się to na kształt krzyżyków, które zebrane w kolorowe grupy tworzą piękne obrazy. Od prostych wzorów geometrycznych, przez zawsze popularne wzory florystyczne, aż po skomplikowane i bogate w szczegóły krajobrazy.

Wystarczy nić do haftu, specjalne igły, kanwa i tamborek do jej naciągnięcia, by zacząć tworzyć. Jednak hafciarstwo nie tylko daje wiele artystycznej satysfakcji. W dzieciach, a także i w dorosłych rozwija pokłady kreatywności i wyobraźni. Ćwiczy zdolności manualne, a u najmłodszych wspomaga rozwój małej motoryki. Uspokaja, wycisza, pomaga walczyć ze stresem codziennego dnia. Uczy koncentracji na wykonywanym zadaniu. To wspaniałe hobby dla całej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + siedem =