Nitonakrętka – mała, ale przydatna część

Nitonakrętka – mała, ale przydatna część

Coraz częściej w szeroko rozumianym przemyśle i budownictwie wykorzystywane są nitonakrętki. To nic innego jak rodzaj tulejki rurkowej wyposażonej w część gwintowaną od wewnętrznej strony. Niezwykle popularna jest zwłaszcza wersja sześciokątna o budowie zamkniętej, wykonana ze stali nierdzewnej. Kupimy ją online, np. na stronie https://www.bhjanecki.pl/nitonakretka-szesciokatna-zamknieta-m4-x-15-4-glowka-zredukowana-stozkowa-stal-nierdz-a2-p-1604.html.

Element złączny o uniwersalnym przeznaczeniu

Nitonakrętki posiadają zazwyczaj specyficzny kołnierz, który może być zarówno uniwersalny, jak i cylindryczny czy nawet stożkowy. Poza tym wyróżniamy modele zamknięte, otwarte (zwane przelotowymi), radełkowane i zabezpieczające. Wytwarza się je najczęściej ze stali ocynkowanej oraz nierdzewnej, a nieco rzadziej z lekkiego aluminium. Występują na rynku w zróżnicowanych rozmiarach (od M3 do M12) oraz klasach wytrzymałości, w związku z czym bardzo łatwo dostosować je do konkretnych warunków pracy.

Omawiane elementy służą przede wszystkim do trwałego łączenia dwóch części jakiejś konstrukcji na zasadzie nitowania, dlatego są powszechnie stosowane podczas czynności o charakterze remontowym i budowlanym. Poza tym wykorzystuje się je m.in. w branży motoryzacyjnej, zbrojeniowej, maszynowej oraz elektronicznej. Ich kluczową zaletą jest błyskawiczny montaż – wystarczy delikatnie wkręcić nagwintowany trzpień, następnie osadzić nitonakrętkę w stworzonym uprzednio otworze, a na koniec docisnąć całość przez kołnierz do danej powierzchni (najlepiej za pomocą zaciskarki). Pozostałe atuty to wysoka trwałość oraz odporność na niekorzystne czynniki atmosferyczne i korozję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedemnaście + 15 =