Opowieść o dwóch miastach – Bydgoszcz i Toruń

Opowieść o dwóch miastach – Bydgoszcz i Toruń

Bydgoszcz i Toruń to najpopularniejsza para miast, które przez lata toczyły ze sobą boje. Historycy mają różne poglądy na temat źródeł konfliktu, ale obydwa miasta pod wieloma względami są bardzo podobne. Co faktycznie je łączy? Czy różnice nie są w rzeczywistości większe, choć niekoniecznie z powodu wyolbrzymiania ich przez mieszkańców każdego ze średniowiecznych grodów?

Podobieństwa i różnice

Obydwa miasta należą do województwa kujawsko-pomorskiego i mają prawa powiatu. W Bydgoszczy zlokalizowana jest siedziba wojewody i jednostek mu podporządkowanych, natomiast Toruń może się pochwalić tym, że swoje siedziby mają tu sejmik, zarząd, a także marszałek województwa. Jeżeli chodzi o liczbę mieszkańców, to w tej kategorii zdecydowanym zwycięzcą będzie Bydgoszcz – największe miasto w województwie. Zarówno w Toruniu, jak i w Bydgoszczy spotkamy studentów, ponieważ w obu miastach znajdują się uczelnie publiczne oraz niepubliczne. Obydwa miasta mają też lotniska. Gadżety promocyjne Bydgoszcz są związane głównie z herbem miasta, podobnie zresztą jak w przypadku Torunia.

Pamiątki z Torunia i Bydgoszczy

Toruńskie pierniczki to tylko jedna z wielu pamiątek, jakie można przywieźć z województwa kujawsko-pomorskiego. Pięknie oprawiony album o Toruniu może posłużyć jako świetny upominek dla bliskiej osoby, dla której to miasto jest szczególnie bliskie. Z Bydgoszczy na pewno warto wrócić do siebie ze starymi pocztówkami ukazującymi najważniejsze zabytki w mieście. Bydgoskie specjały kulinarne dla smakoszy to pralinki, gęsina oraz chleb z ziemniakami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 3 =