Po czym można rozpoznać osobę niewidomą?

Po czym można rozpoznać osobę niewidomą?

Narząd wzroku jest bardzo ważny. Nikt nie wie o tym lepiej, niż osoby, które w wyniku pewnych okoliczności lub chorób straciły zdolność widzenia. Jak można rozpoznać takie osoby w przestrzeni publicznej? Jak udzielić im niezbędnej pomocy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.

Biała laska i pies przewodnik

Zastanawiasz się, czy jesteś w stanie rozpoznać osobę niewidomą? To, co sprawia, że jest ona rozpoznawalna na ulicy to z pewnością fakt, że najczęściej towarzyszy jej biała laska. Laski dla niewidomych to jeden z atrybutów, który znacznie ułatwia im przemieszczenie się w przestrzeni publicznej. Niektórzy korzystają także z pomocy specjalnie wyszkolonych psów, tzw. psów przewodników. Osobę niewidomą można poznać także po ciemnych okularach – niektórzy noszą je nawet podczas deszczowych i pochmurnych dni.

Jak zatem pomóc osobie z dysfunkcjami wzroku? Z pewnością unikaj nachalnego udzielania pomocy, gdyż może to postawić osobę niewidomą w niekomfortowej sytuacji. Jeżeli spotkasz taką osobę, najlepiej zapytać wprost, czy potrzebuje ona pomocy i w jaki sposób możesz jej udzielić. Niekiedy może to być pomoc w przejściu przez ulicę, zrobieniu zakupów czy wykonaniu telefonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + jeden =