Podstawowe pomiary elektryczne

Podstawowe pomiary elektryczne

Współcześnie w większości domów jednorodzinnych, zakładów przemysłowych i obiektów użyteczności publicznej znajduje się instalacja elektryczna. Jej niezawodne działanie jest w ogromnej mierze uzależnione od wykonywania regularnych, okresowych pomiarów. Pozwalają one bowiem na skuteczne wykrycie ewentualnych usterek oraz podjęcie czynności zapobiegających przykrym konsekwencjom. Jeśli interesują nas profesjonalne pomiary instalacji elektrycznej Poznań to miasto, w którym funkcjonuje firma specjalizująca się w tym konkretnym zakresie.

Zadbajmy o pełne bezpieczeństwo

Podstawowym rodzajem pomiaru w przypadku standardowej instalacji elektrycznej jest weryfikacja tzw. rezystancji, czyli osłony izolacyjnej, chroniącej użytkownika przed porażeniem prądem. Jej stan techniczny pogarsza się w wyniku upływu czasu, a także oddziaływania negatywnych czynników zewnętrznych. Badanie polega tutaj na nałożeniu zacisków i określeniu wartości prądu płynącego w obwodzie. Nie obejdzie się ponadto bez pomiaru efektywności przeciwpożarowej, opierającego się na precyzyjnym sprawdzeniu bezpieczników różnicowoprądowych i wszelkich wyłączników pod kątem samoczynnego odłączenia zasilania w razie zaistnienia poważnego zwarcia.

Niezwykle ważny jest również pomiar natężenia oświetlenia (inaczej gęstości strumienia). W jego trakcie zachodzi konieczność określenia ilości światła wysyłanego bezpośrednio ze źródła oraz odbijanego od rozmaitych przeszkód (konstrukcji meblowych, ścian itp.). Należy przy tym pamiętać o stosowaniu się do takich zasad, jak choćby szczelne zasłonięcie okien, sprawdzenie czystości głowicy luksomierza czy zadbanie o optymalną wilgotność i temperaturę w pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + dziewiętnaście =