Rodzaje lin żeglarskich

Rodzaje lin żeglarskich

Na jachtach i innych jednostkach pływających znajduje się wiele urządzeń oraz akcesoriów, które w znacznym stopniu ułatwiają sterowanie na wodzie. Jednym z niezbędnych elementów wyposażenia są liny. Służą one przede wszystkim do obsługi takielunku, czyli umiejętnego manewrowania żaglami, a także tzw. mieczem, płetwą sterową oraz bomem. Dobrej jakości liny zróżnicowane pod względem materiału wykonania i grubości kupimy na https://www.szopeneria.pl/pl/c/Cumy%2C-Szoty%2C-Faly%2C-Liny/5.

Kewlar to najlepszy materiał 

Najczęściej wykorzystywane na jachtach liny to szoty, fały, kontrafały, dirki, gai, cumy, szkentle, a także halsy czy brasy. Muszą być one przede wszystkim bardzo wytrzymałe na zerwanie, ponieważ nierzadko pracują przy dużych obciążeniach. Ich grubość jest zresztą zawsze dobierana z uwzględnieniem tego parametru. Omawiane elementy produkuje się zazwyczaj z tworzyw sztucznych, które charakteryzują się optymalną odpornością na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki pogodowe oraz sporą lekkością.

Najrzadziej wybierane są liny z kewlaru, czyli włókien poliamidowych. Są one niepalne, nie przewodzą prądu i wykazują się całkiem niezłą wytrzymałością, ale z drugiej strony nie zapewniają odpowiednich cech eksploatacyjnych. Z tego względu od jakiegoś czasu zastępuje się je wyjątkowo mocnymi i niezbyt rozciągliwymi linami z dyneemy – wysoko przetworzonego polietylenu o dużej masie cząsteczkowej. Powodzeniem cieszą się również produkty poliestrowe i polipropylenowe. Wszystkie wymienione powyżej liny posiadają w swojej ofercie specjalistyczne sklepy żeglarskie – zarówno stacjonarne, jak i internetowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × jeden =