Sprawne wystawianie faktur – czy to możliwe?

Sprawne wystawianie faktur – czy to możliwe?

Jednym z aspektów prowadzenia działalności gospodarczej sprawiającym wielu osobom problemy jest sumienne i prawidłowe wypełnianie ksiąg rachunkowych przy mnogości regulujących je norm prawnych. W przypadku większych przedsiębiorstw i spółek – z racji bardziej złożonych przepisów i większej liczby współpracujących z firmą kontrahentów – rachunkowością zajmuje się odpowiedni dział. Jednak mniejsze firmy, pod warunkiem, że nie zdecydują się na usługi biura rachunkowego, same muszą prowadzić wszelką ewidencję uzyskanych przychodów i poniesionych kosztów. 

Jak poradzić sobie z księgowością na własną rękę? 

Jeżeli firma widnieje w rejestrze Urzędu Skarbowego jako czynny podatnik VAT, to konieczne jest wystawianie każdorazowo faktury bądź – w przypadku posiadania kasy fiskalnej – paragonu. Dokument ten opatrzony unikalnym numerem ewidencyjnym, tytułem, datą wystawienia oraz danymi pozwalającymi zidentyfikować wszystkie strony transakcji staje się dowodem księgowym. Konieczne jest zatem wpisanie do go księgi rachunkowej. Najlepiej w tym celu posłużyć się programem do fakturowania

Spełnia on jednocześnie funkcję elektronicznego rejestru wszystkich dokumentów związanych z prowadzeniem firmy. Ułatwia to wygenerowanie JPK w celu przedłożenia do w Urzędzie Skarbowym. Intuicyjna obsługa, wzory dokumentów, dzięki którym można wystawić fakturę korygującą, fakturę uproszczoną, paragon czy innego rodzaju dokumenty poświadczające sprzedaż towaru lub świadczenie usługi. 

Poprawne wypełnianie ksiąg rachunkowych jest obowiązkiem ustawowym przedsiębiorcy. Aby możliwe było funkcjonowanie firmy, konieczne jest wykazanie wszystkich przychodów i rozchodów, od których odliczany jest podatek dochodowy, podatek VAT oraz ulgi przewidziane przez prawo. Warto więc zwrócić uwagę na ten istotny aspekt, zwłaszcza, że na rynku dostępne są programy ułatwiające to zadanie (część z nich za darmo, część w niskiej cenie). 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 5 =