Trendy w oświetlaniu domów

Trendy w oświetlaniu domów

Gdy planujemy system oświetlenia dla naszego domu, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Pełni one dwie funkcje — funkcjonalną oraz dekoracyjną. Musi sprawnie zapewnić nam wystarczającą ilość światła i jednocześnie ma poprawić wygląd pomieszczeń. Podczas dobierania oświetlenia warto mieć na uwadze aktualne trendy panujące w tej dziedzinie. Możemy się ich sztywno trzymać lub potraktować jak dodatkowe źródło inspiracji.

Coraz większą popularnością cieszy się wybieranie dużych rozmiarów lamp, które przykuwają uwagę od momentu wejścia do pokoju. Kształt jest rzeczą drugorzędną — możemy swobodnie wybierać interesującą nas stylistykę. Najważniejsza jest skala, gdyż im większa lampa, tym bardziej jest ona stylowa. O ile kształt nie jest równie istotny, warto rozważyć wybranie żyrandoli. Duże modele składające się z wielu ruchomych części idealnie wpasowują się w obecnie panujące trendy. Jeżeli interesuje nas styl vintage, warto zakupić żyrandol ozdobiony kryształami. Dla minimalistów wystarcza klosze w kształcie cylindrów, które sprawdzą się równie dobrze we wnętrzu japońskim, jak i skandynawskim. Podsumowując, obecnie panuje moda na dużych rozmiarów żyrandole wiszące z sufitu.

Jeżeli chodzi o materiały to najlepiej zdecydować się na opcję łączącą klasykę i prostotę. Należy unikać materiałów syntetycznych i zastąpić je mosiądzem lub marmurem. Blask mocno wypolerowanego metalu nada pomieszczeniu szyku. To samo można powiedzieć o solidnym podstawach do lamp wykonanych z marmuru. Ciekawym dodatkiem do oświetlania naszego domu stanowią lampy zewnętrzne. Pozwolą one nie tylko zwiększyć poziom bezpieczeństwa naszego domu, ale również poprawią jego wygląd nocą. Dobierając takie lampy, kierujemy się przede wszystkim własnymi upodobaniami. Warto mieć jednak na uwadze obecne trendy — szczególnie te dotyczące materiałów. Zakup mosiężnych lamp jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy, aby nasz dom wyglądał modnie i uroczo.

Projektując system oświetlenia w naszym domu, warto zastanowić się nad wykorzystaniem tak zwanego oświetlenia podszafkowego. Jest szczególnie przydatne, gdy staramy się funkcjonalnie urządzić kuchnię. Montowane zazwyczaj pod szafkami wiszącymi na ścianie pozwala skutecznie oświetlić blat kuchenny. Tego typu lampy można znaleźć na https://elektromag.pl/pl/c/Oswietlenie-podszafkowe/99 i są one zazwyczaj wysoce energooszczędne oraz bardzo wytrzymałe. Posłużą nam przez długi czas i jedyną kwestią, którą musimy rozważyć, jest wybór ich wyglądu. Naszym celem jest, aby te lampy idealnie komponowały się ze stylizacją reszty kuchni.

Jakich błędów unikać podczas projektowania oświetlenia?

Aby zapewnić naszemu mieszkaniu dobre oświetlenie, nie wystarczy podążać za trendami. Musimy zapoznać się z różnymi powszechnymi pomyłkami, które mogą zepsuć efekt naszych prac. Jedna z nich popełnia się podczas wyznaczania budżetu dla przeprowadzanego remontu. Wiele osób nie docenia kosztów, jakie są niezbędne, jeżeli chcemy uzyskać dobrej jakości system oświetlenia. Zarówno lampy, jak i osprzęt elektryczny nie są czymś, na czym warto oszczędzać. Jeżeli nie ustalimy poprawnego budżetu, to będziemy zmuszeni szukać tańszych zamienników. W rezultacie nasze lampy będą mniej wydajne i raczej nie spełnią naszych oczekiwań estetycznych.

Wybierając lampy, musimy wziąć pod uwagę, jak ich światło będzie komponowało się z kolorem naszego wnętrza. W przypadku pomieszczeń pomalowanych na kolory jasne, ich oświetlenie będzie znacznie łatwiejsze od osiągnięcia. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku ciemnych kolorów. Będziemy musieli dobrać odpowiednie lampy do takich pokoi, jeśli chcemy, aby każdy zakątek naszego domu był porządnie oświetlony. Dodatkową kwestią, której nie zawsze poświęca się niezbędną uwagę, jest zachowanie równowagi między funkcjonalności lampy a jej estetyką.

Ich podstawowym zadaniem jest bycie źródłem światła. Oczywiście wygląd lampek ma znaczenie, lecz nie możemy się na nim skupiać kosztem ich użyteczności. Gdy znajdziemy model, który się nam podoba, to musimy sprawdzić, czy jest on praktycznym wyborem. Znalezienie takiej lampy, która spełnia oba warunki może zająć nam więcej czasu, ale jest to absolutnie niezbędne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 + 15 =