Typy i modele projektorów. Jak dopasować właściwy do naszych potrzeb?

Typy i modele projektorów. Jak dopasować właściwy do naszych potrzeb?

Projektor multimedialny jest urządzeniem, które pozwala stworzyć w zaciszu własnego domu namiastkę kina. Z jego pomocą można wyświetlać filmy i seriale, ale przydaje się on również do gier oraz wielu innych rozrywek. Projektory są coraz częściej wybierane, dlatego warto dowiedzieć się na co zwrócić szczególną uwagę, aby kupić model, który w pełni spełni nasze oczekiwania.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru projektora do domu?

Projektor nazywany jest potocznie także rzutnikiem i służy do wyświetlania obrazu ekranie projekcyjnym, ścianie lub suficie. Można podłączyć go do zestawu kina domowego, komputera oraz telefonu. Dzięki temu z powodzeniem może zastąpić telewizor lub monitor. Projektory podzielić można głównie ze względu na zastosowaną w nich technologię. Modele LCD, czyli Liquid Crystal Display, posiadają ciekłokrystaliczną matrycę. Ich niewątpliwą zaletą jest świetny stosunek ceny do jakości. Warto wybierać rzutnik wyposażony w trzy matryce, gdyż obraz, jaki będą one dawać będzie świetnej jakości. Modele DLP, czyli Digital Light Processing umożliwiają wyświetlanie obrazu o bardzo szerokich przekątnych. Sprawdzą się więc głównie w dużych i przestronnych pomieszczeniach. Wyposażone są one w mikroprocesor DMD, który przechwytuje obraz. System wyposażony jest w miniaturowe lustra, przez które obraz trafia do obiektywu. Świetną jakość wyświetlanych z jego pomocą treści zapewnia duża częstotliwość odświeżania oraz wysoki kontrast. Innym rodzajem jest projektor krótkoogniskowy. Modele te posiadają rozdzielczość XGA, a także wyostrzony kontrast barw. Dzięki temu jakość obrazu jest naprawdę wysoka. Jest to urządzenie, które sprawdzi się przede wszystkim małych i średnich pomieszczeniach, takich jak klasy czy sale wykładowe.

Rzutniki podzielić można również ze względu na ich zastosowanie. Z pewnością najpopularniejszym modelem są projektowy pulpitowe. To je właśnie najczęściej spotkać można w salach lekcyjnych oraz biurach, a także domach. Charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu nie zajmuje wiele miejsca. Są one najczęściej wyposażone w wi-fi, dzięki czemu można przesyłać do niego zdalnie to, co ma być na nim wyświetlone. Rzutniki bezprzewodowe są z kolei idealnym rozwiązaniem dla osób, które często podróżują i potrzebują mieć go zawsze pod ręką. Posiadają one wbudowany pojemny akumulator, dzięki któremu może działać on przez długi czas bez konieczności ładowania. Na rynku dostępne są również projektory sufitowe umożliwiające wyświetlanie obrazu nie tylko na ścianie, ale także na suficie. Są one bardzo chętnie wybierane do domowego centrum rozrywki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + cztery =