W jakich miejscach najlepiej sprawdzą się izolowane kanały wentylacyjne?

W jakich miejscach najlepiej sprawdzą się izolowane kanały wentylacyjne?

Większość kanałów wentylacyjnych stosowanych w domach i mieszkaniach to zwyczajne rury z PCV lub innego podobnego materiału. Nie izoluje on w żaden sposób takiego kanału od otoczenia, a powietrze przez niego przechodzące może więc swobodnie oddawać ciepło. Nie ma to wielkiego znaczenia, ponieważ najczęściej mówimy o kanałach wentylacji wywiewnej, czyli usuwającej zużyte powietrze przez wywietrzniki zlokalizowane na dachu. W innych przypadkach wymagane jednak będą kanały izolowane. Sprawdzamy kiedy i gdzie należy je stosować.

Ogrzewanie powietrzem

W wielu nowych domach mieszkańcy decydują się na zastąpienie tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania z grzejnikami, przez które przepływa woda, instalacją powietrzną. Posiada ona wiele zalet, jednak przede wszystkim ma wymóg stosowania izolowanych kanałów dostarczających nagrzane powietrze do pomieszczeń. Inaczej traciłoby ono swoją energię cieplną po drodze, co byłoby niepożądane. Na stronie http://airconindustry.pl/wentylacja/kanaly-wentylacyjne/izolowane/ dowiemy się więcej informacji o budowie i zastosowaniu takich kanałów.

Wentylacja z rekuperacją

Innym popularnym zastosowaniem izolowanych kanałów wentylacyjnych jest instalacja wentylacji z rekuperatorem. Tutaj również ważne jest, by cała energia cieplna pozostała w usuwanym z pomieszczeń powietrzu nie uległa rozproszeniu. Dzięki temu można znaczną jej część odzyskać i skierować z powrotem do budynku. To działanie pozwala na zauważalne obniżenie kosztów ogrzewania, ponieważ energia cieplna nie jest usuwana poza budynek wraz z zużytym powietrzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 4 =