Wpływ diety BARF na zdrowie psa

Wpływ diety BARF na zdrowie psa

BARF to specyficzna metoda żywienia psów, która opiera się na podawaniu zwierzakom jedynie surowych produktów, czyli bez absolutnie żadnej obróbki cieplnej. Podstawą codziennej diety jest w tym przypadku mięso (łącznie z chrząstkami), ryby oraz podroby w postaci ozorów, serc czy żołądków. Dodatkowym uzupełnieniem są natomiast rozdrobnione warzywa (maksymalnie 15%) i owoce (5%), a także jaja kurze i wyroby mleczne (do 10%). Co istotne, omawiana dieta skutkuje znaczną poprawą stanu zdrowia czworonogów, a na dodatek pozytywnie wpływa na ich wygląd.

Szczęście pupila to najlepsza nagroda

Dieta BARF dla psa to idealne rozwiązanie przede wszystkim dlatego, że nieprzetworzone mięso zawiera mnóstwo białka, wapnia, fosforu, wartościowych witamin i innych mikroelementów. Wymienione substancje znakomicie regulują pracę całego układu trawiennego, ograniczają problemy z układem kostnym i gwarantują prawidłowy wygląd skóry oraz włosów. Poza tym warto podkreślić, że gryzienie oraz żucie surowego pokarmu bardzo pozytywnie oddziałuje na stan dziąseł (wzmacnia tkanki) i powierzchnię zębów, które stają się optymalnie oczyszczone i wystarczająco ostre.

Należy jedynie unikać podawania mięsa z dużymi fragmentami kości, ponieważ wzrasta wówczas ryzyko złamania zęba. Dieta BARF jest ponadto wprost stworzona dla czworonogów podatnych na rozmaite alergie (z powodu braku zbóż), nadmiernie otyłych (ze względu na niewielką ilość węglowodanów) oraz chorujących na cukrzycę (zawiera minimalne ilości cukru). Dodajmy, że mimo prozdrowotnych właściwości powinna być zawsze wzbogacona o suplementy z witaminą B, żelazem i wapniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 12 =