Zaćma – na czym polega ta choroba i jak ją leczyć?

Zaćma – na czym polega ta choroba i jak ją leczyć?

Zaćma, zwana też kataraktą, należy do najczęstszych i najbardziej uciążliwych chorób narządu wzroku. Nieleczona może doprowadzić nawet do jego całkowitej utraty. toteż jej diagnoza potrafi naprawdę przestraszyć. Jak jednak powstaje zaćma i czy da się ją skutecznie leczyć?

Patogeneza zaćmy

Soczewka oka złożona jest z przezroczystych, włóknistych komórek, wywodzących się z tkanki nabłonkowej. Ich przejrzystość warunkuje użyteczność soczewki jako przyrządu optycznego. Niestety, z wiekiem stają się one naturalnie coraz bardziej mętne, co wynika z wytwarzania się w nich coraz większej ilości białek, które zaburzają refrakcję. W przebiegu zaćmy ten proces jest znacznie przyspieszony i nasilony. Z czasem cała soczewka może stać się mętna i nieprzezroczysta, całkowicie uniemożliwiając widzenie. Na szczęście istnieje skuteczna metoda leczenia tej przypadłości.

Leczenie zaćmy

Operacja mająca na celu usunięcie efektów zaćmy jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych. Polega ona na chirurgicznym zniszczeniu zmętniałej soczewki i zastąpieniu ją sztuczną. Niegdyś zabieg zaćmy polegał na całkowitym usunięciu soczewki, obecnie okulista pozbywa się jedynie jej części – pozwala to zminimalizować skutek uboczny operacji w postaci dalekowzroczności. Prawidłowo wykonany zabieg nie wiąże się dla pacjenta z większymi niedogodnościami, a jest dla niego często jedyną szansą, by uratować wzrok. Stąd większość doświadczonych okulistów potrafi sprawnie przeprowadzić tę operację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 13 =